Jednym z kluczowych obszarów wsparcia realizowanego przez Fundację PEStka jest podejmowanie i prowadzenie wielowymiarowych działań na rzecz rozwoju szeroko rozumianej ekonomii społecznej.
Czym jest ekonomia społeczna?
Ekonomia społeczna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej oraz rozwojowi lokalnemu.
To działalność o celach głównie społecznych, w ramach której zyski nie podlegają podziałowi, a są przeznaczane na te cele lub na rzecz wspólnoty (w przeciwieństwie do zwykłych przedsiębiorstw, gdzie celem jest maksymalizacja zysku i zwiększenie dochodu właścicieli). Powyższe oznacza, że ekonomia społeczna pozostaje na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji pozarządowych niedziałających w celu maksymalizacji zysku.
Fundacja PEStka prowadzi systemowy proces wsparcia w obszarze ekonomii społecznej dla podmiotów ekonomii społecznej (PES), tj.:
Wspieramy nie tylko już funkcjonujące podmioty, ale również osoby fizyczne lub grupy inicjatywne zainteresowane założeniem PES (w dowolnej formie) i prowadzeniem aktywnej działalności w obszarze ekonomii społecznej.
Kielecko-Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (KOOWES)
http://koowes.pl/
Kielecko-Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jest działaniem realizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem Integracja i Rozwój, Stowarzyszeniem LGD “Krzemienny Krąg” i Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, a współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego 2014-2020.
Celem KOOWES jest kompleksowe wsparcie oraz wzmocnienie potencjału lokalnego sektora ekonomii społecznej i poszerzenie zakresu działań podmiotów ekonomii społecznej (PES).
KOOWES zapewnia wsparcie dla PES w trzech głównych obszarach: merytorycznym (doradztwa: ogólne i biznesowe, usługi specjalistyczne), finansowym (dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy w PS, wsparcie finansowe na utrzymanie utworzonych miejsc pracy w PS, mikrodotacje na ekonomizację działalności PES) i organizacyjno-logistycznym (działalność inkubatora ekonomii społecznej).
Świadczone formy wsparcia
Doradztwo ogólne zapewniane przez KOOWES to m.in.: pomoc w zakładaniu i rozwoju Podmiotów Ekonomii Społecznej (formalności związane z zakładaniem, rejestracją i prowadzeniem PES i PS), konsultacje wniosków o dofinansowania, udzielanie informacji nt. możliwości pozyskiwania środków na działalność podmiotów.
Doradztwo biznesowe ogólne zapewniane przez KOOWES to m.in.: doradztwo dla PES w zakresie możliwości ekonomizacji działalności (podjęcie nieodpłatnej i odpłatnej działalności, podjęcie działalności gospodarczej), doradztwo dla przedsiębiorstw społecznych w zakresie rozwoju (w tym pozyskania środków na nowe miejsca pracy), pomoc przy opracowaniu i wdrożeniu koncepcji biznesowych (w tym wsparcie dot. opracowania biznes planów), wsparcie w zakresie poszukiwania i pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania i kompleksowa usługa wsparcia doradczego dla grup inicjatywnych/podmiotów ekonomii społecznej (PES)/ przedsiębiorstw społecznych (PS) polegająca w szczególności na: pomocy w diagnozie potrzeb klient.
Usługi specjalistyczne świadczone w ramach KOOWES to usługi wspierające bieżącą działalność PES, świadczone zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez same podmioty ekonomii społecznej, w tym m.in. usługi: księgowo-podatkowe, prawne, marketingowe, coachingowe, psychologiczne, a także np. w zakresie mediacji rodzinnej, lub konsultacji terapeuty uzależnień.
Wsparcie finansowe dla PES / PS w ramach KOOWES udzielane jest w trybie konkurencyjnych naborów wniosków o przyznanie dotacji (lub mikrograntu), w naszej ofercie wsparcia finansowego są m.in.: dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy w PS, wsparcie finansowe na utrzymanie utworzonych miejsc pracy w PS i mikrodotacje na ekonomizację działalności PES.
Inkubator ekonomii społecznej (Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach) to miejsce, gdzie podmioty ekonomii społecznej a także grupy inicjatywne zainteresowane założeniem podmiotu ekonomii społecznej mogą bezpłatnie skorzystać m.in. ze sprzętu komputerowego, telefonu, dostępu do internetu, czy z zaplecza lokalowego: sali szkoleniowej i konferencyjnej.
Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach
http://ngo.kielce.pl/
Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Wojska Polskiego 52, Kielce) działa w ramach Kielecko-Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej (w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego 2014-2020), a także dzięki zaangażowaniu wielu organizacji pozarządowych i społeczników.
Centrum oferuje bezpłatne wsparcie szkoleniowo-doradcze (w zakresie merytorycznym realizowanym w ramach oferty KOOWES) oraz organizacyjno-logistyczne (m.in. możliwości: bezpłatnego korzystania z zaplecza technicznego, sal: szkoleniowej i konferencyjnej, rejestracji adresu organizacji w COP) dla organizacji pozarządowych oraz osób zainteresowanych podjęciem działalności w obszarze Ekonomii Społecznej.
Koordynujemy profile/grupy/społeczności na FB:
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG
Ułatwienia dostępu